Hudební životopis

Historie –

Písničkář Jiří Šmidt pochází z Prahy a poprvé stál na festivalovém pódiu v roce 1997, bude to tedy dnes víc jak 20 let. Veřejně vystupovat začal již dříve na Country Radiu v dávné soutěži Brána do éteru, kde v letech 1993-97 nasbíral první úspěchy. K začátkům se váže také výhra v autorské soutěži časopisu HITBOX s písní Něco končí. Poté krátce spolupracoval s naším předním loutnistou a příležitostným kytaristou Rudolfem Měřínským. Spolu hráli např. na Čechtické lilii nebo v Cafe Na půl cesty v Praze.

Od té doby Jiří Šmidt vystupuje sám s kytarou a skládá si všechny písničky, které se snaží představovat lidem na festivalech (např. Mohelnický dostavník, Muzika, Folkové prázdniny, Orlické ozvěny, Trampský širák, Ražický pražec, Folková růže a další) nebo v komornějším prostředí (např. v Praze - Balbínova poetická hospůdka jako host skupiny Neřež nebo tamtéž v samostatných pořadech, kam si sám zve své hudební hosty. Ještě bychom mohli vzpomenout vystupování např. v Kavárně pod Vesuvem spolu se Simonou Klímovou nebo Nestíháme, v Čajovně na dně nebo v Ryběnaruby s Martinem Rousem atd.).

Úspěchy-

Titulní píseň alba Díra v plotě vydržela od října 2017 maximálně možných 10 týdnů ve Folkparádě Českého rozhlasu a nejvýše vystoupala na 2. místo. V březnu 2020 vyhrála také internetové hlasování v hitparádě Bonanza na Country radiu.

Mezi úspěchy spojené s vydáním alba Díra v plotě patří také – píseň Ruská ruleta pobývala v hitparádě TOP 40 Radia Bonton max. možných 30 týdnů a dotáhla to až 1. místo tohoto žebříčku.

TOP 10 Radia Čas byla píseň Báječnej den nejvýše na 3. příčce této hitparády, skladba Sin City skončila na 2. místě ve Folkových stupních na Country Radiu. Další radostí byl hodinový rozhovor o novém CD v legendárním pořadu Noční proud na Českém rozhlase, v pořadech Jak se vám líbí na Radiu Proglas, v Srdcem v country nebo písničky z Díry v plotě v Karavaně na Country radiu. Ruská ruleta se stala  7. nejhranější písničkou za rok 2016 na Radiu Proglas.

Mezi starší úspěchy Jiřího Šmidta patří postup do Českého národního finále v Interpretační Portě a do Mezinárodního finále v Autorské Portě 2009 (píseň Večerní zprávy vyšla na promo CD Porta 2009 - České národní finále) nebo umístění písniček na předních příčkách v hitparádě Štafle na Samson Radiu v roce 2010 - na tomto rádiu i dnes můžete slýchávat jeho písně. Neměli bychom zapomenout úspěšné účinkování v soutěži Talent Country Radia 2008, v hitparádě Bonanza, hostování v pořadu Dnes vás budím já nebo Folkmenu na Country Radiu, postup do Mezinárodního finále Autorské Porty 2007, semifinále Zahrady písničkářů, cenu pro nejlepšího písničkáře na Odolen festu nebo Zvíkovecké kytičce.

Diskografie-

V roce 2015 Jiří Šmidt vydal vlastním nákladem své nové autorské album Díra v plotě. Raven, někdejší člen skupiny Neřež a člověk mnoha hudebních profesí, se ve svém studiu Atelier postaral nejen o zvuk, ale i aranže folkrockově laděných písní, v kterých hraje na klavír, klávesové nástroje, akordeon nebo foukací harmoniku. Významně se na desce podílí také kytarista Jiří Kovář, bubeník Damián Kučera a hostem na desce je i trumpetista Jiří Masáček.

V roce 2008 debutoval Jiří Šmidt sólovou autorskou deskou Jsem to já. Album bylo nahráno také ve studiu Atelier a za mixážním pultem už tehdy seděl Raven.

V roce 2007 se Jiří Šmidt ještě podílel svojí písní Podolská na projektu Zdeňka Vřešťála 50 miniatur.

 

Za největší úspěch považuje Jiří Šmidt každé povedené hraní, ať již na festivalech, v klubech, nebo jen pro pár kamarádů v hospůdce.

 

 

 

Zpět